MARKA BAŞVURUSU

 MARKA BAŞVURUSU

Marka başvurusu koruması esas olarak tescil yoluyla,  bazı ülkelerde ise, kullanım yoluyla elde  edilebilir. Marka Başvurusu markaların kullanım yoluyla korunabildiği ülkelerde bile, ulusal marka ofisinde markaları tescil ettirmeniz önerilir.

Marka koruması Türkiye’de Marka Başvurusu     yoluyla elde edilir.

Bir markanın tescil ettirilmesi, özellikle  aynı  ya karıştırılabilecek derecede benzer bir  marka başvurusu ile ihtilaf oluşması halinde daha güçlü  koruma sağlayacaktır. Birçok kimse, ticaret unvanının ve ticari işletmenin ticaret sicilinde tescilinin, eşzamanlı olarak marka başvurusu koruması anlamına geldiğini düşünmektedir. Bu çok yaygın bir yanlış algılamadır. Ticaret unvanları ve marka başvurusu arasındaki farkı anlamak önemlidir. Marka başvurusu, şirketinizin ürününü / ürünlerini farklı kılan işarettir. Bir şirket çok Marka Sahibi olabilir. Örneğin, “ABC Tekstil Sanayi A.Ş” ürünlerinden birini TARES olarak satarken diğerini CARES olarak satabilir. Şirketler marka başvurusu ile ürünlerinin tamamını, belirli bir ürün grubunu, ya da tek bir spesifik ürün türünü tanımlamak için spesifik bir marka kullanabilir. Bazı şirketler ticari unvanlarını ya da bunun bir bölümünü marka başvurusu olarak kullanabilirler ve bu durumda onu bir marka başvurusu olarak tescil ettirmeleri gerekir. Dünyada işletmelerin üretikleri mal ve hizmetlerin her yerde ve her koşulda tanınması gerekmektedir. Bu ise işletmelerin hem ulusal hem de uluslar arası pazarda tanınmalarını sağlayacak markalar yaratmaları ile mümkün bulunmaktadır.

Marka Başvurusu

Marka Tescil Başvurusu işlemi için birinci adım Marka Ön Araştırmasından sonra marka tescil için ilgili sınıflardan müsait ise marka başvuru kısmına geçilir. Marka Başvurusu için Asya Patent’e gerekli belgelerin verilmesi gerekmektedir.

Trademark Application ;

Preliminary Survey for the first step Trademark Trademark Registration process for the trademark registration of trademark applications related to the classes available at the pass.( Marka Başvurusu) Application for the brand in Asya Patent should be given the necessary documents.

Etiketler

Barkod etiketler

markalarin numarasi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>